Zpět na přehled

Petra Ďoubalová: Kdo je vlastně Angel investor?

Lidé v Česku, kteří si své finanční prostředky vydělali, je raději schovávali pro své potomky a investovali do nich. Což rozhodně není špatné. Až nyní vzniká skupina lidí, kteří mají hodně prostředků a jednou z možností, jak je udržovat v pohybu a jak je zapojit dál do hry, je andělské investování. Kdo to vlastně je „Angel investor“ a jaká je historie tohoto pojmu v rozhovoru pro Roklen24 říká Petra Ďoubalová z Keiretsu Forum CEE, projektová manažerka Angel Academy.

30. 05. 2017
publikováno

R24: Jak lze definovat pojem „Angel investor“?

Angel investor (v češtině už zdomácněl pojem andělský investor) je investor, fyzická osoba, která nabyla jmění například prodejem vlastní firmy (nebo na vysoké pozici v korporaci, atp.) a tyto prostředky chce dále zhodnotit. Z různých důvodů už ale nechce investovat prostřednictvím běžných nástrojů, jako jsou akcie, podílové listy či nemovitosti. Naopak má zájem zároveň s investicí pomoci rozvíjet nový projekt. Neinvestuje tedy pouze peníze, ale také svoje zkušenosti, znalosti a kontakty, kterými disponuje. Proto se takové formě investování říká také „smart money“.

R24: Kde pojem Angel investor vznikl?

Údajně tento pojem vznikl v Americe (kde jinde taky, že?). A to při příležitosti získání finančních prostředků pro realizaci divadelní produkce pro divadlo na Broadway, které tak získávalo peníze na produkci od bohatých lidí. A pak existují ještě další vysvětlení původu tohoto pojmu. Jedním z nich je i to, že William Wetzel (profesor na univerzitě v New Hampshire) realizoval studii, ve které vysvětloval, jak podnikatelé získávají peníze na svoje projekty. A ty, kteří své peníze do takových projektů dávají, nazval anděly!

R24: Jakou historii má andělské investování v ČR?

V České republice moc dlouhou historii tato forma investování nemá. Jde o velmi rizikové investice. Lidé, kteří si své prostředky vydělali, je raději schovávali pro své potomky a investovali do nich. Což rozhodně není špatné. Až nyní vzniká skupina lidí, kteří mají hodně prostředků a jednou z možností, jak je udržovat v pohybu a jak je zapojit dál do hry, je andělské investování. Taky je hodně moderní zakládat startupy, a aby tyhle nové projekty mohly existovat, tak potřebují andělské peníze. Myslím tedy, že nyní je dobrá doba pro andělské investování!


R24: Můžete uvést významné české Angel investory?

Já mám zafixovaného Eduarda Miku. Ten je pro mě jedním z prvních opravdových andělů. A taky Michaela Prokopa, který ale většinu svého produktivního andělského věku strávil v Anglii. A taky Margareta Křížová je pro mě představitelkou andělů. Působila a působí v CEAG, kteří zde na českém trhu myšlenku andělského investování začali rozvíjet. No a teď v pozdější době je to třeba Martin Kasa, kluci z Miton Investment, Silke Horáková, Karel Obluk a další. Mnoho z nich také podporuje myšlenku Angel Academy, kterou rozvíjíme v Keiretsu Forum společně s Node5, právníkem Tomášem Ditrychem a dalšími spřízněnými partnery.

R24: Můžete uvést světové „Top angel investory“?

Sleduji blogy některých top andělů. Vybrala jsem pár jmen z jednoho publikovaného seznamu nejlepších investorek ze Silicon Valley, které musíte znát.Tak třeba Aileen Lee, zakladatel Cowboy Ventures, která investuje také s Broadway Angels (a tady se vracíme k historii pojmu „angel investor“). Tahle investorka má široký rozhled a dívá se na investování opravdu multioborově. V seznamu těch nejlepších ze Silicon Valley je také Andrea Zurek, která investovala do více než padesáti projektů. Potom další, Annie Kadavy, která je vyprofilovaná jako tech investorka. A pak, že je málo andělských investorek, že? Známých mužů andělů je spousta, tak možná zmíním třeba Randyho Williamse, zakladatele a CEO Keiretsu Forum, největší sítě andělských investorů. Za 17 let zainvestoval přes 50 společností a hlavně vybudoval network s více než 3000 investory.

R24: Jaké jsou současné trendy, na která odvětví se Angel investoři nejčastěji zaměřují?

Obory jsou samozřejmě důležité a většinou jdou andělé s dobou, jsou prostě in. A nyní se tedy zaměřují převážně na big data, virtual reality, artificial intelligence, edtech, e-commerce, cloud computing, ale taky healtcare nebo cleantech.

 

Rozhovor byl publikován 19. května na Roklen24.

 

Jaroslav Průcha
autor